jaydensquires23
jaydensquires23 jaydensquires23
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

help please quick 29 points please answer

help please quick 29 points please answer class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs $7 for 1 baseball and Mrs.Weeks is buying 36 baseballs, that would be: $7 X 36 = $252

It costs $5 for 1 softball and Mrs.Weeks is buying 24 softballs that would be:

$5 X 24 = $120

$252 + $120 = $372 for the baseballs and softballs

Mrs.Weeks gives the cashier four $100 bills that is $400 dollars.

so $400 - $372 = $28 (Mrs.Weeks change)

Answer Link

Otras preguntas

• Founded a Roman Catholic religious order known as the Jesuits • Made a Catholic saint on March 12, 1622 by Pope Gregory XV • Fought against the Protestant Ref
What defining feature of a soliloquy is found in this passage? A. The character talks to the audience about his problems.B. The character considers philosophica
Why are embryonic stem cells more useful than other stem cells?
where is the homeland of the Burgundians
The ratio of boys to girls in a kindergarten is 2:3. If the number of boys is 12, find the number of girls.
navigation instrument invented in the 1200s
AP US History question: Discuss the impact of territorial expansion on national unity between 1800 and 1850.
95% of 160 I need help with this question
Choose the sentence with no errors in punctuation or capitalization. (Points : 1) She continued, "The last story on the reading list is "The Mos
how did the city of Curitiba address the problem of rapid population growth