carlchang1155 carlchang1155
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 64-ounce carton of orange juice costs $3.69. Find the unit price per ounce
to the nearest tenth of a cent​

Respuesta :

joaobezerra joaobezerra
  • 16-05-2020

Answer:

The unit price per ounce is $0.058

Step-by-step explanation:

The unit price per ounce is how much each ounce costs.

This can be solved by a rule of three.

64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?

64 ounces - 3.69

1 ounce - x

[tex]64x = 3.69[/tex]

[tex]x = \frac{3.69}{64}[/tex]

[tex]x = 0.058[/tex]

The unit price per ounce is $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What conditions must be met in order for a reaction to be considered exothermic?
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
What are the natural resources in venice,italy?
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
What conditions must be met in order for a reaction to be considered exothermic?
What is the series equivalent of two 1000 W resistors in series?
Explain how you would use a number line to find 6+(-8)
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
which property you used.64+58=                    +64
write the number in two other forms