isabellavaldes200468 isabellavaldes200468
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

A teacher purchased a total of 460 notebooks and pencils. Each notebook cost $1.75 and each pencil cost $0.05. If the teacher spent a total of $218.50, how many notebooks did the teacher purchase?

Respuesta :

Harleyquinnlover123 Harleyquinnlover123
  • 13-05-2020
the teacher purchased 115 notebooks
Answer Link

Otras preguntas

what is 5/6 divided by 1/4
Jayden made 4 cups of hot chocolate. He drank 2 2/3 cups. How much hot chocolate did he have left?
Your company uses the allowance method to account for uncollectible receivables. At the beginning of the year, Allowance for doubtful accounts had a credit bala
Please answer this question!!!
PLEASE HELP!!! Need now . WILL GRANT BRAINLIEST!!!
Add a constructor to the Point class that accepts another Point as a parameter and initializes the new Point to have the same (x, y) values. Use the keyword 'th
The length of a flower bed is four times as long as it’s with if the width is 3/8 m what is the area
what fraction shows the number hours Amy's dog sleeps out of the total number of hours in the day. Complete the fraction.
Alexis, a 6-year old, really wants to eat a cookie out of the cookie jar. However, she remembers how mad her mother got at her when she ate a cookie right befor
The law, as amended by the International Anti-Dumping and Fair Competition Act, that makes it a crime for U.S. corporations to bribe an official of a foreign go