joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

How are bones involved with body movement
More and more companies are increasing their interactive marketing budgets. most of this investment will be made in:
25 POINTS FOR ANSWER How are Newton’s Laws used to describe the motion of planets? Justify your response in two or more complete sentences.
Need help on adding fractions what the answer y’all!?
Convert 0.2525 tofraction​
The era that started when Jackson was elected is referred to as the .
What is the central idea of the letter to the editor? The city’s center should be a mixed-use development. The center of the city is the most popular area. Urba
Before a renovation, a movie theater had 138 seats. After the renovation, the theater has 186 seats. What is the approximate percentage increase of the number o
Theresa is planning to make a plastic cover for her new globe to keep it from being damaged. If Theresa’s new globe has a radius of 3 inches, then how much plas
How many thirds are in 1/3 ?