misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question. Urgent
A single doe is rolled one time. Find the probability for rolling a number greater than 2 or less than 6?
As a ruler, Emperor Qin Shihuangdi: Consolidated power in the capital. Was elected by the noble houses. Embraced Confucianism over legalism. Was traditional and
Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches. What is the area of the wheel of cheese? If the 9-inch wheel o
Ralph is painting the barn below, including the sides and roof. He wants to know how much paint to purchase. a. What is the total surface area that he is g
Help! You don't have to answer everything, just answer maybe 23 and explain to me how you got it.
A rectangle is inscribed in a circle. Calculate the area of the circle. Use 3.14 for π. Round to the nearest hundredth. 1___ Square centimeters 2 Calculate the
Some basic properties of eigenvalues. Show the following: a) The eigenvalues of A and AT are the same. b) A is invertible if and only if A does not have a zero
For days after visiting Disneyland, the words and tune for "It's a Small World" kept invading Jessica's thoughts. She could not get them out of her head. Jessic
A piece of wood has a volume of 4.6 cm to the power of 3, and a mass of 3.7 g what is the density of the wood