chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Mandy the elephant weighs 7,390 lbs her baby luna weighs 1492 how many more pounds does mandy weigh than luna
What is a formula for the nth term of the given sequence ? 10,-20,40...
Which is the correct ordering on the number line, from left to right? -2/3, 5/8, -3/2, -1/2
what is the value of x over 20 = 5 over 8
i love all of yall have a great rest of the year!!!! <3
A foreign company (whose sales will not affect Benjamin's market) offers to buy 4,300 units at $7.83 per unit. In addition to variable manufacturing costs, sell
Cost of production includes all of the following EXCEPT: A input costs B. product price C. government action D. available technology Please select the best answ
write the equation of the line passing through the points (-4 -7) and (8 -13)
PLSSSSS HELP. DONT TRANSLATE, I REALLY NEED HELP NO LINKS PLS
I need help on this please!!!!