amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When did Einstein die
I need the answer to all 3
A kite flying in the air has an 7-ft line attached to it. Its line is pulled taut and casts a 5-ft shadow find the heights of the kite. If necessary round to th
how many solutions does this system have y=4x-8 4y=4x-8
PLEASE HELPPPPP !!!!!! Which of the following did NOT influence the United States joining the fight in WWI? A. The sinking of the Lusitania B. Unrestricted sub
An oil painting originally cost $2500 and increases in value at a rate of 6% per year. Find the value of the painting after 12 years.​
An art student uses a roll of wallpaper to decorate two gift boxes. The student will use 1 1/5 yards of paper for one box and 9/10 yard of paper for the other b
Q subtract 12 over 4 equal 2
What are the leading coefficient, constant term and degree, if any, of the algebraic expression 1x+^3 leading coefficient: 1; constant term: 1; degree: 3 c. lea
What do we call a set of films made by like-minded filmmakers attempting to create a particular style and approach?