leslie25
leslie25 leslie25
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

help solving the problem for number 1-3

help solving the problem for number 13 class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-08-2016
1. 4 boxes for 12.....12/4 = 3...paid 3 per box
if 6 were bought....6 * 3 = 18 bucks would be spent

2. 2/9 of 36..." of " means multiply
    2/9 * 36 = 72/9 = 8 expected to forget their bows

3. 8 packs for 32.....32/8 = 4 per pack
if 14 packs were bought.....14 * 4 = 56 bucks would be spent


Answer Link

Otras preguntas

The dietary guidelines recommend limiting intake of _____ to less than 10% of calories.
What are the amplitude, period, phase shift, and midline of f(x) = 2 sin(x + π) − 4?
Explain three harmful effects of poverty on ones personal life
Blind spots around large trucks and buses where the driver cannot see other vehicles are known as ___________
The length of a rectangle is 4m more than the width.The area of the rectangle is 45 m^2.find the length
Becky is looking for a new job as an account executive. She responds to a classified ad for a position that pays 34.5K. What would Becky's weekly salary be to t
Ryan owns three-eighths of a florist shop worth $76,000. What is the value of Ryan's shares of the business?
What are the major cash crops of the Andes region? A.) bananas, papayas, and guava B.) emeralds, iron ore, and coal C.) tobacco, cotton, coca and coffee
Which statement below is the best example of a habitat? Panda bears living in a bamboo forest. The rainforest and all of the plants found there. Animals and pl
How would ypu read 0.103