Answer:
(a) the first-in, first-out (FIFO) method; $1054
(b) the last-in, first-out (LIFO) method; Â $998 and
(c) the weighted average cost method $760
Explanation:
FIFO
Inventory ; 13 units × $38  = $494
         14 units × $40  = $560
Total                   = $1054
LIFO
Inventory ; 13 units × $38  = $494
         14 units × $36  = $504
Total                   = $998
weighted average cost
August 7
New Cost per Unit = ((14 units × $36) + (19 units × $38)) / ( 14 units + 19 units )
                = $37.15
December 11
New Cost per Unit = ((33 units × $37.15) + (14 units × $40))/( 33 units+14units)
                = $38.00
Inventory Cost = 20 units × $38.00
            = $760
         Â