BeniR27 BeniR27
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

if 5 pounds of apples cost 12.50 how much does each pound cost?

Respuesta :

ajaksmith0
ajaksmith0 ajaksmith0
  • 17-04-2020

Answer:

$2.5 or $2.50 each pound

Step-by-step explanation:

you're welcome

Answer Link

Otras preguntas

Review pages 2 and 3. click or tap the ONE underlined line on these pages that supports the inference that Beatrice thinks Benedick has a fickle nature.
share a story of a time in which you felt a hero saved you
If a person is involved in an incident at a medical facility, where should a report be filed? 1) the police department 2) the National Institute of Health 3) PS
Which renewable energy source is used most?
Which among the following are solution of the equation 2x+3y=8 a) x=0,y=5 b) x=3,y=2 c) x=-5,y=6 d) x=-1,y=-2​
how many distinct sequences of four letters can be made from the letters in problem if each letter can be used only once and each sequence must begin with l and
At the beginning of january 2002, the price of ground beef was $1.70 per pound and the price of tuna fish was $2.20 per pound. for the following 15 months, the
Question 7 of 25 The coefficients corresponding to k = 0, 1, 2, ..., 4 in the expansion of (x + y)² are A. 1, 4, 6, 4, 1 B. 0, 1, 4, 6, 4, 1,0 C. 0, 4, 6, 4, 0
What type of element is SBR4
What value of x is in the solution set of the inequality 4x – 12 ≤ 16 + 8x?