crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

A 10-foot ladder leans against a wall. It hits the wall 9 feet up. How far is the base of the ladder from the wall? Apply the Pythagorean Theorem to this proble
Find the three angles of a triangle if the sum of the first angle and twice the second equals the third and, and if four times the second angle is 15 degrees mo
I need help please. a person's daily fat intake should be at most 600 calories from fat. Justin consumed 270 calories from fat during breakfast. on average, how
who is Bill Gates and where does he live or stay​
how did the revolutionary war begin how, when​
Why does the sun rise late?
How do you graph y = 2x+3.
And the last question is: The sum of two consecutive integers is at least 14. What is the least possible pair of integers? A) 4 and 5 B) g and 7 C) 7 and 8 D) 8
how did Charles Wallace speak when he first learn to talk​
I need this number in a mixed number