shiafernandes shiafernandes
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Carson bought 3.9 pounds of chocolate cashrews for $15.84. About how much was the cost per pound?

Respuesta :

komaljeetbrar29
komaljeetbrar29 komaljeetbrar29
  • 13-04-2020

Answer: $9.87

Step-by-step explanation: To find the average add both 15.84 + 3.9 and you get 19.74

Divide 19.74 by 2 you get $9.87

~ Komaljeet (I hope this helped)  ♥

Answer Link

Otras preguntas

helpp?? please :))))​
The Supreme Court may choose to remand a case, which means that __________.A.it sends the case back to the trial court or lower appellate court for further acti
robin counts by 7 to 70. how many off numbers does robin say ?
Which graph is not a function ? Why isn’t it ?
Under the guidance of constitutional principles, which of the following serves as a watchdog for the other branches of government? Select one: a. The President
In 2012, Japan had a population of 127,368,088 with 67% of its people living in cities. Which factor BEST explains this population distribution?
After reading the first amendment, explain all the personal freedoms it protects, while also making an argument why or why not someone should stand and salute i
Professional athletes perform better before a friendly audience than when alone. This best illustrates
what did alexander yersin discover about the pleague
Read this excerpt from Dean Kamen's "On Becoming an Inventor." I had just finished making a complicated piece of equipment that was to be used for a show openin