harely663
harely663 harely663
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

easy pointsss, ill give you double

easy pointsss ill give you double class=

Respuesta :

ashleycoronado951
ashleycoronado951 ashleycoronado951
  • 13-04-2020

Answer: 6 13/36 (B)

You add it by breaking wholes into parts.

Answer Link
Jamieandej
Jamieandej Jamieandej
  • 13-04-2020

Answer:

[tex]3\frac{7}{12}+2\frac{7}{9}=6\frac{13}{36}[/tex]

B. [tex]6\frac{13}{36}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\mathrm{Add\:whole\:numbers}\:3+2:\quad 5\\\mathrm{Combine\:fractions}\:\frac{7}{12}+\frac{7}{9}:\quad \frac{49}{36}\\\mathrm{Convert\:improper\:fractions\:to\:mixed\:numbers}:\quad \frac{49}{36}=1\frac{13}{36}\\=5+1\frac{13}{36}\\=6\frac{13}{36}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

a student multiplied 7236 by 65 instead of multiplying 56 . by how much was the answer greater than the correct answer (hint : do you need to do both the multip
if U = {1,2,3,10},A={2,4,6,8,10}and B={3,6,9},find AUB​
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 40f + 30
Write a letter to the local body, including measures to revive the basic aspects of mutual assistance, such as Armaparma, Patcho.​
who's up to talk PEOPLE ​
hello, do anyone know where the FIRST AMERICANS COME FROM.
Put the shapes in the venn diagram. Is this right? if wrong tell me please.​
can someone help me with this please?
the type of memory whose contents are lost when electricity is cut off​
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?