YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

Sam drives his car at a constant speed. He travels a distance (d) of 15 miles with 1 /2 of a gallon of gas (g). Write an equation in the form of d=rg that rep
How is power related to energy
Find the present value of the deposit. 44000 at 7.2% 8 years
How does stomata regulates homeostasis
8,205,000 in expanded form
The results of the 2010 census suggest what about the 42 million african american u.s. households?
Name two evolutionarily significant benefits of meiosis that are not present in mitosis
A forensic scientist is first and foremost a scientist. a. True b. False
Consider what happens to energy in photosynthesis. how does this differ from what happens to energy in cellular respiration
The mean absolute deviation,like where do I take it from?