yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

the action of insulin on sugar levels in the blood helps to
a picture has dimensions of 5cm by 10 cm. if you want to enlarge the picture to a size of 31 1/2 cm by 65 by what fraction would you multiply the dimensions?
The sum of two numbers is 200 and the two numbers are in a ratio of 4:6. Find the larger number.
Eduardo think of a number between 1 and 20 that has exactly 5 factor. what number is he thinking of?
what were the capital cities of tang and song china like?
Which of the following individuals is a well-known Shaman or tribal elder?
Which geographical feature separates two ecozones? Choose all that apply. Forest x Ocean Lake River (I choose ocean but idk another one)
What was the major issue that kept Dred Scott from getting his freedom? He should have tried when he was in a free state. The Supreme Court ruled that he was no
The largest copper mines can be found in which of the following countries?
Why were some Americans unhappy with jays treaty