katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE!!!! 30 POINTS!!!!! 5 per each question!!!!!! Simplify: (6g)^3 (-3v)^5 (1/5k)^2 (1.2m)^4 (rt)^12 (-3/4p) ^3
Cao can be used as a drying agent. one such application occurs when water is added to dry concrete or cement. the reaction that occurs is
I need help with number 19 please
I need to find a subtopic for nursing. I need to know because i'm doing a senior project. I'm struggling to find the subtopic ! Please help, :( Thank you.
how many atoms are there in 5.7 mol of hafnium?
Repeating, overlapping voices singing the same melody defines the technique of ____________ in renaissance music:
It is generally consider that dinosaurs lived in warm climate ,yet fossils are found in Antarctica.how can this be explained?
Which activity can strengthen a diverse family?
A(n) _________ is a group of people who have common interests and live in the same area. a. resource b. crossroads c. community d. metropolitan
The ���yeast disease��� in humans usually refers to a. a form of coccidioidomycosis. b. the infection due to candida albicans. c. infection with saccharomyce