johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes some of the difficulties John Adams faced as president? A. Problems with Spain; trade disputes with Russia. B. Territory
What stomach secretion is necessary for normal hemoglobin production in RBCs? A. HCl B. pepsinogen C. intrinsic factor D. gastric lipase
0 A public beach in Arkansas charges non- residents $12 per day for a fishing license and $3.50 per day for live bait. Arkansas residents pay an annual fee of $
1 7/5 in simplest form
Which factor was the greatest advantage of the United States in World War II? End of exam A. The well-trained military in the United States B. The geographical
what is special about our nitrogen and what is its main function in the atmosphere
your fixed expenses are $1,235.78/month. You want to save 5 months' worth for an emergency fund over a year's time. How much must you save each month?
Therapist Charlotte Maley is a behaviorist. She is MOST likely to suggests that depression is: due to unresolved unconscious conflicts. the result of changes i
Note three groups that clashed over territory and resources in South Africa?
pproximately _____ of Oklahoma’s land is covered by forests. A. 1/5 B. 1/3 C. 1/2 D. 1/8