alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

does photosynthesis impact the growth of a plant?
I want a so short story with 10 adjective please
Finding balance in social life requires what?
Each state had one vote in a unicameral legislature What’s the strength in that and what the weakness
plz help to me solve question no.3 plz​
How does the poem's use of darkness in its imagery contribute to the text's overall meaning? * -The poem describes night covering the earth from "pole to pole"
In the triple beam balance, what is the appropriate number of decimal places?
Can you help me with the problem listed in the picture below? will mark BRAINLIEST!!! :)
plz help me desperate
Carbon has an atomic number of 6. This means it has 6 protons and 6 electrons. How many valence electrons does carbon have?