getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

In collage level academic writing you can expect to
Find the domain of f(x) =√3x-1
The four modernizations helped China prosper by focusing on what areas
What indicates a positive test for the presence of salt?
What's the length of a segment that begins at the point (2, 3) and ends at the point (18, 15)?
Based on the crone in “The Wife of Bath’s Tale,” which of these
Is this correct..? I want to make sure
Reliable longitudinal research on the brain as it is growing from childhood into adolescence showed:
Identify the error in the following sentence: Excitedly looking forward to a walk, the dog's leash was hanging impatiently by his door. Answer choices ( paral
it does not take much energy to change the temperature of a volume of water. True or false