Jmccrea0417 Jmccrea0417
  • 13-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 How much do raisins cost per ounce ? How many ounces of raisins can be bought for $1

Respuesta :

Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 13-03-2020

Answer:

$0.8 per raisin and

1 1/4 ounces of raisin

Step-by-step explanation:

Jason bought 5 ounces of raisins for $4.

Cost of each raisin = cost of raisins / no. of raisins per ounce

That’s $4/5

= $0.8

Each raisin cost $0.8 per ounce .

Also, if

$4 = 5 ounces

$1 = A ounces

Cross multiply

4 x A = 1 x 5

Divide both sides by 4

A = 5/4

A = 1 1/4

1 1/4 ounces of raisins can be bought for $1

Answer Link

Otras preguntas

anybody else eat food?
Determine whether the system is consistent, inconsistent, or dependent. 3x + 2y = 15 6x + 4y = 30
Write 796.384 in expanded form
How u put words in alphabetical order?
If 100 envelopes cost 70 cents, how much would 250 cost?
Why was roanoke a good place to settle in?
Use the following text passage to answer the question. There is a difference between the term social networking and the purpose of social network sites, as desc
The shoes floated low in the water, while the ducks floated high in the water. how could this fact have changed the course and speed of both the shoes and the d
Why is lewis Armstrong considered a jazz legend
Rickets is a: bacteria muscle disease bone disease insect problem