lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

-3c=15 c = __ help plz
Graph symbols are explained in a key. True False
what size square can be inscribed in a circle of radius 8 inches?
40 students is 0.80%ofstudents
In a democracy, government gets its power from A) what the majority of the citizens want. B) the president or prime minister. C) Congress or Parliament. D) what
An error in genetic information present in a body cell of a mammal would most likely produce
Old yeller chapter 4 What happens when Travis attempts to get old yeller to help?
Given the sample triangle below and the conditions , find the hypotenuse of the triangle
what is the probability that an F2 seed chosen at random from among the yellow seeds will breed true when
PLease answer this under 5 minutes!!