avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer for 7/10-1/2 in simplest form
The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) controls much of the world's production of oil. If its members decide to lower their daily oil producti
what are the differences and similarities of inertia and friction?
what is nine tenths plus four 15ths equal
What is 0.625 as a percent
what is 50 points decreased by 26 percent
Which were not states formed from territory gained in the Louisiana Purchase? A. Arkansas, Iowa, Oklahoma B. North Dakota, South Dakota, Minnesota C. Missouri,
Please help! Sarai uses 4 cm3 of face wash each night. The cylindrical container of face wash is 10 cm tall and has a diameter of 5 cm. The container is half em
what is a system for mapping around earth on a flat surface called
What is the thousandth positive odd number ?