saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Why do people collect things?
Explain why interphase is the longest part of the cell cycle
Why is chapter 5 called windrider's claws in Dragonwings
A mass M suspended by a spring with force constant k has aperiod T when set into oscillations on Earth. Its period on Mars,whose mass is about 1/9 and radius 1/
What is the name for someone who creates maps?
Which of the following statements best explains how using a production possibilities frontier (PPF) helps set up efficient production? A.) A PPF helps predict w
Two Neighbors in a rural area want to know the distance between their homes in miles. What should the Neighbors use as a conversion factor to covert 4,224 to mi
was d day a simple or complex operation? how can you tell
If you must be absent from work, you should _____.
PLEASE HELP I HAVE NO IDEA IM GONNA FAIL