janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

a chemical  is one or two letter used to represent an element
sheila mixed 3 ounces of blue paint with 2 ounces of yellow paint. she decided to create 20 ounces of the same mixture how many ounces of yellow paint does shel
mei has 32 shells . this is 4 times as many shells as rob has. what is the equation to this
is computer a common noun or proper noun
What is the square root of 64 over 225 with a negative outside of the radical?
if a plane and a line (not in that plane) intersect, then the intersection is?
mei has 32 shells . this is 4 times as many shells as rob has. what is the equation to this
What is the cube root of -216?
Mr. White can travel 6 hours while taking 3 breaks of 10 minutes each. If he travels for 36 hours,how many breaks did he take?
What is cultural diffusion?