kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

Tell how the italicized noun clause is used. Whatever you tell me will remain our secret. A) subject B) subject complement C) direct object D) object of the
“. . . our kings of Zhou treated the people well . . . and presided over services to spirits and to Heaven. Heaven therefore instructed the Zhou kings, chose th
what does memorandum mean
Explain how the biomass of a species is limited by their trophic level.
Which equation best represents the line graphed above?
Brody has his computer repaired at store A. His bill was: Initial repair cost= $1200 Sales tax of 6 percent= $72.00 Gratuity of 15 percent Explain how you would
Titan is a moon that orbits around
Using your knowledge of the geography of the Middle East, which country would LEAST likely benefit from oil production
based on the information marked in the diagram LMO and fgh must be congruent
What river did Hudson claim for the Dutch