superengelman superengelman
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Each family in a neighborhood is contributing $ 20 worth of food to the neighborhood picnic. The Harlin family is bringing 12 packages of buns. The hamburger buns cost $2.00 per package and the hot dog buns cost $1.50 per package. How many packages of each type of bun did they buy?

Respuesta :

isaacteerlink isaacteerlink
  • 04-02-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Colonists felt the increased taxes in the 1760s and 1770s violated which document?
What was the song of Troop G?
Indian corn is for decoration purposes only and not for cooking. True or False?
how does P minus 13 equals -2
Which of the following is a true statement about judges in the U.S. court system?
Why did the colonists resist the new taxes imposed on them?
which geographic factor had a major influence the development of both egyptian and Babylonian civilizations
A cell membrane is very specific about what it allows across. How does this help the cell? A. The cell works better when it contains fewer protein B. It helps
True or false you can use Facebook's live feed tool to broadcast contents as you post it
Rome was strongly influenced by the culture of the