xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Jimmy accidentally wrote 1500 for an answer on his test, but the answer was supposed to be -1500. He got it wrong, but told his teacher "I was close!" What do
how does the declaration of universal human right state that individuals should act toward each other? Please answer this
What is the simplified form of the equation fraction 3/5n - 4/5 1/5n? n = −1 n = 2 n = 5/3 n = 5/2
Why was it so important to Joy Moore to punish Wes when he hit Nikki? How did his father react ? What do we learn about Joy Moore’s history that would make her
Introduction about homelessness
: Show that the propositions (p ∨ q) ∧ (¬p ∨ r) and (p ∧ r) ⊕ (¬p ∧ q) are logically equivalent.
"Twice of a number increased by seventeen is 8.”
What is the software that manages and controls the activities and resources of the computer? O The CPU The OS The ALU The GUI D
Max delivers 7,920 pieces of mail in one year. About how many pieces of mail does he deliver in 2 months
Why did the United States need to expand its trade into new markets