mckenzieweems07 mckenzieweems07
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?

Respuesta :

sarasadler
sarasadler sarasadler
  • 16-01-2020
3 dollars hope this helped :)
Answer Link
meyersluc
meyersluc meyersluc
  • 16-01-2020
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
Answer Link

Otras preguntas

Solve system of linear equations which is y=4x+6 And y=2x+2
One winter the cost of bananas cost $0.80 per lb. The next winter the cost was $1.05 per lb. What was the percentage increase?
what are the expressions to fin the radius of an object having a circumference of 46 feet
N^2+16n+60 over 36-n^2
what is 1/8 divided by 2
Solve each system of linear equations by substitutions. 1. 3x-2y=9 y=2x-7 2. Y=x-4 2x+y=5 3. X+4y=6 y=-x+3
What mountain range divides Europe and Asia?
what is the scientific study of the atmosphere called?
What animal has two brains?
what is the ratio for 4 cans of soup for 85 cents?