anthonyfederico0131 anthonyfederico0131
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Cherries cost $4/Ib. Grapes cost $1.50/In. You can spend no more than $6 on fruit, and you need at least 2 Ib in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

Apple1Carrot
Apple1Carrot Apple1Carrot
  • 16-01-2020

Answer:

You can buy 1 pair of cherries and 1 grapes with 0.50 cents left over

Step-by-step explanation:

cherries cost $4/lb and grapes cost $1.50/In and you only have $6 to spend so, 1.50+1.50=3

and that's to much so you take the $4 dollars and get 1 pair of cherries and have $2 dollars left. And the grapes cost $1.50 so you get 1 pair of grapes and have $0.50 left!

Answer Link

Otras preguntas

Why is it necessary to use the same restriction enzyme to cut 2 pieces of DNA that are to be joined together?
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
What is Neons group and periodic number?
What is Neons group and periodic number?
The perimeter of a parallelogram is 46in. If the length of one side is 14in., what is the length of a side adjacent to it?
round this number 3.899 to the nearest hundredth
The perimeter of a parallelogram is 46in. If the length of one side is 14in., what is the length of a side adjacent to it?
round this number 3.899 to the nearest hundredth
Find the error Jacob is finding the slope of the line that passes through x(0,2) and y(4,3).circle his mistake and correct it.
If, 2=5 3=10 4=17 5=??