sanskeleton32
sanskeleton32 sanskeleton32
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 10 pounds cost?

Respuesta :

calvinrocks808
calvinrocks808 calvinrocks808
  • 15-01-2020

Answer:

1 pound cost $2.50 while 10 pounds cost $25

Step-by-step explanation:

7.50 divided by 3 is 2.5

2.5 times 10 is 25

Answer Link
Port11
Port11 Port11
  • 15-01-2020
7.50 divided by 3 equals 2.5
Which is 2.5 per pound
So 10 pounds is 10x2.5 equals $25
Answer Link

Otras preguntas

Please someone help me
Which is a measure of how much a disturbance can affect the flows of energy and matter in an ecosystem? (a) Diversity (b) Intensity (c) Resistance (d) Resilienc
Q.Explain the Western concept of life and degeneration in your own words. /3 Q. Make sentences of the following words: /3 a) communicable: b)equilibrium: c)unhy
Three of the points below lie on the graph of the same linear function. Which two points do NOT lie on the graph of this function? A. (0,0) B. (1,2) C. (2,1) D.
solve the equation w³ =1
Can some one help me with this 2s +9 ——— 3r ÷ s (If r=-14 and s=6)
Will give brainlist if you can help!
Pls help quick!! How did the development of agriculture bring change to human society?
Which choice is equivalent to the product below ? Square root 6 3
1. Marissa es de Wisconsin. cierto falso