KhasshlynnANiyah KhasshlynnANiyah
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

The local grocery store sells a gallon of milk for$2.94.
If a family drinks 1.5 gallons of milk every week, how much would I spend on milk for 4 weeks?

Respuesta :

nellyszpotowska nellyszpotowska
  • 15-01-2020

$17.64

Step-by-step explanation:

[tex]2.94 \times 1.5 = 4.41 \\ 4.41 \times 4 = 17.64 \\ [/tex]

Answer Link
angelinau150
angelinau150 angelinau150
  • 14-03-2022

the answer is $17.64

Ver imagen angelinau150
Answer Link

Otras preguntas

What is atmospheric pressure
which function increases at a faster rate on 0 to infinity, f(x) = x2 or g(x) = 2x? explain your reasoning
how does mining affect local populations? a. mining is a vital part of the economy of surrounding towns. b. mining introduces pollution into local water supplie
What will 4 balloons cost if 10 balloons cost £3.00
what was one reason why the seventeenth amendment passed?
The area of a pizza is 2464 square centimeters.whats the radius
How is security handled in free market
Z varies inversely with the product of x and y. When x=2 and y=4, z=0.5 what is the value of z when x=4 and y=9?
why do sentences need to be parallel? a. because they need to help readers understand the meaning b. because they need to be balanced c. because they should giv
he price of a technology stock was $9.70 yesterday. today, the price rose to $9.81 . find the percentage increase. round your answer to the nearest tenth of a p