briannamairehudson16
briannamairehudson16 briannamairehudson16
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy tooth paste to place in care packages. Each tube costs $2. About how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3428/2 = 1714 tubes ....this is the actual answer

my estimate would have been : 3400/2 = 1700

because I rounded 3428 to the nearest hundreds

Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If 1 tooth paste cost $2

Having $3428 he can buy 3427/2 toothpaste

The number of toothpaste he can buy is = 3428/2 = 1716

Answer Link

Otras preguntas

|-10| |11| less,greater than
A box in a certain supply room contains four 40w, five 60w, and six 75w light-bulbs. suppose that three bulbs are randomly selected. a.what is the probability t
If you were a poor Egyptian living in a rural area, from whom would you most likely receive your care? a scribe who lived in your area a physician who traveled
In the dark waters just below the photic zone, because of cellular respiration, the concentration of dissolved __________ is higher relative to dissolved ______
solve and verify each of the following systems of linear equations 4y=3x+7 and 9x+4y-139=0
3. Which of the following are 2 distinguishing features in the English language that are absent in Spanish? A. Capital and lowercase letters B. Consonants and v
Can someone help me with this question?
What themes did the Transcendentalists Focus on in their writings?
Please help! Please?
Hey people I need help please