cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

Give three examples of obligations of citizenship.
Sinuses are located in which bone? Sagittal bone Frontal bone Occipital bone
Compare the objectives and strategies of organized labor and Populists for challenging the prevailing economic beliefs and practices of the ''Gilded Age.''
Which pairs of polygons are similar?
Jake sold a total of $8400 worth of clothing last week at his store if his commission is 12% of sales how much commission did he earn
What did the portuguese do in order to try to create a trading post empire?
is 2/5 equal to 4/10
Tokugawa Ieyasu Born to a minor warlord in Okazaki, Japan, Tokugawa Ieyasu (1543-1616) began his military training with the Imagawa family. He later allied hims
Fill in the blank with the correct verb meaning to know (saber or conocer). Make sure to write the verb in its correctly conjugated form. Susy ____ a Pedro. Y
How many deciliters are in 500 ml?