johnelle79 johnelle79
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Reuben buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount he pays.

Respuesta :

saleena19 saleena19
  • 14-01-2020
answer: Reuben pays $12.60 for 5.6lbs of roast.
Answer Link

Otras preguntas

Eden found that his urine appears yellowish on a hot day. Explain how the kidneys regulate the water balance in her body on hot day.
I’m confused on this one
electricity costs 6 cents per kilowatt hour if one home uses one megawatt hour of electricity how much will the bill be
How did the new mining towns enforce laws and keep the peace? A. Lawbreakers were put in jail. B. Vigilantes punished lawbreakers. C. Established court
HELP!!!!!!!!! I’m almost done
a basket ball team played 74 games .they won 26 more than they lost
You mix 1/4 cup of juice concentrate for every 2 cups of water to make 18 cups of juice. How much juice concentrate and water do you use?
Where is the DNA housed in a prokaryotic cell? Where is it housed in a eukaryotic cell?
But tomorrow I die, and today I would unburthren my soul. Why does Poe place this line near the beginning of the story
Martin and Linda live 855 miles apart. At the same time, they start driving toward each other on the same road. Linda’s constant rate is 35 mph. Martin’s is 60