rascaleemthompson
rascaleemthompson rascaleemthompson
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

Azul bought 10 reams of paper at the store for a total of $84. The tax on
the purchase was $4. What was the cost of each ream of paper?
what equation could be used​

Respuesta :

gbarns
gbarns gbarns
  • 13-01-2020

Answer:

$8 per ream

Step-by-step explanation:

$84 (total) - $4 (tax) = $80

$80 (price before tax) / 10 (reams of paper) = $8 per ream

84 - 4 = 80 / 10 = 8

Answer Link

Otras preguntas

Complete the diagram below by identifying the different ways that Hatshepsut and Thutmose II expanded the Egyptian empire. (Don’t mind the pink)
A tennis player throws a ball vertically upwards at 4.90 m/s. How long, in seconds, does the ball take to return to his hand (assuming it has not moved since re
You pay $2.36 for 6 donuts. What is the unit price
What is the meaning of bigamy
The Spanish club held a car wash to raise money. The equation y equals 5 x represents the amount of money y club members made for washing X cars. Identify the c
The maximum contaminant level of copper (Cu) in drinking water as set by the the Environmental Protection Agency (EPA) is 0.0013 g⋅L−1 . Express this concent
Please answer this correctly
identify patterns in the effects of white settlers westward expansion on other cultures??
Who was a France thinker who emphasized the use of mathematics as perhaps the most reliable way to acquire knowledge? A. Andreas Vesalius B. Rene Descartes C.
A divergent boundary at two oceanic plates can result in