kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

look the phto i need summary of this text plz plz plz plz helppp meee i will give brainliest
What are some things you do every morning to get ready for the day? Record 4-5 complete sentences in Spanish describing these activities. Be sure to use a refle
Meagan and jake both live on the same street that the librarian is on.Megan lives 3.5 blicks north of the library,and jake lives 4.5 blocks south of the library
haha i give points plus brainly
Fill in the blank with the correct response. In the image below, the corresponding angle to angle 1 is angle .
What is the right answer
In sentence 12, Grandma uses the expression, "What's cooking?" How does her use of this expression help characterize her?​
Scenario: Assume you are a pharmacy assistant in a nursing home, screening patients for contraindications and drug interactions. What is the potential drug prob
can someone please help me​
are eukaryotes made of cells?