Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Maria Hernandez Room 303Maria Hernandez, 6-year-old female, weighing 39.6 lbs. with a history of Sickle Cell Disease. She has presented to the ED in sickle cell
Hematopoiesis occurs in both the red and yellow marrow of bonesa) Trueb) False
If it is allowed, why is it important for a nursing assistant to spend as much time as possible with a resident who is in isolation?a) To prevent lonelinessb) T
Acyclovir, famciclovir, valacyclovir mechanism of resistance A) Inhibition of DNA polymerase B) Thymidine kinase deficiency C) Inhibition of RNA polymerase D) N
Updating the motherboard firmware can be risky. When would be the only acceptable circumstances to update the firmware?
Describe the domain of this transformation. What are all the possible input vectors x that are permissible under this transformation? How many components do the
Person decide between taking meds and seeing friend?
what is the measure of tsv
What is the MOST SPECIFIC name for the figure? Responses A parallelogram B quadrilateral C rhombus D square
There are 3 cars for every 7 trucks what is the total number of vehicles