inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

At a school bookstore, a ballpoint pen costs $0.28 and a notepad costs $0.23. What could you buy and to spend exactly $0.74?
What is 2(a+7)-7=9 please help me soon
Which two sentences are inappropriate uses of instant messaging in the workplace?a. Let’s arrange a video conference with the international team to discuss this
please help!!!!! what is -x+2x???
What information in a balanced chemical equation shows how many moles of a reactant are involved in the reaction?
how does teen sex physically affect the community​
Complete the following Spanish word. unes
Solve to find the variable 8t+4(20.55-t)=138
2. Identify each of the following as either an open, closed, or isolated system: a. Reef ecosystem: b. Nitrogen cycle: c. Earth: d. Biosphere: e. Solar system:
Simplify the following expression. 1/2 divded by 1/10