Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
Helpp !! I Dont Understand This !
Is 0.4 meter > 0.04 meter
Statements can have more than one counterexample. true or false
Malik buys and sells car parts. He bought two tires for $45.00 each and later sold them for $65.00 each. He bought three rims for $85.00 each and later sold the
six students each ordered a bagel for 1.20 and a milk cartoon for 0.80.Which expression cannot be used to find the total cost of the six breakfast? A. 6 (1.20)+
Which of these is a main organ in the nervous system? a. lungs b. skin c. heart d. brain
How much weight can you lose by eating no processed foods
Which entrepreneur created a benevolent company town for his employees? a. Henry Ford b. Henry Frick c. Milton Hershey d. Atwater Kent
Advantages of using chemical agents for terrorist activities include all of the following except: Select one: Availability Requires large quantities Easy to mak