sweetpea512 sweetpea512
  • 15-06-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for 10.80, how much did he pay per ounce?

Respuesta :

savvkingg
savvkingg savvkingg
  • 15-06-2016
10.80 divided by 24= .45 cents so there for juan payed 45 cents per ounce
Answer Link
sleepyjess
sleepyjess sleepyjess
  • 15-06-2016
He purchased a total of 72 ounces (3 24 ounce bottles) so we divide 10.8 by 72 to get 15 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

A rectangular prism has a height of 12 centimeters and a square base with sides measuring 5 cm. A pyramid with the same base and half the height of the prism is
Who else is named as landing in the Americans Before Columbus
The following data show the number of candies in 15 different bags. 35, 48, 36, 48, 43, 37, 43, 39, 45, 46, 40, 35, 50, 38, 48 Represent the data set on a dot
Find the product of x+4 and x²-2x-17 .
Selecting males 18-25 for military conscription during times of need
If f(x)=2x-5 and g(x)=x^2-4x-8, find (f+g)(x).
Las mesas del café Luna están en ____ . A. La zona verde b. El cruce c. La acera
How does climate affect soil formation?
2cosx-1=.0068 find x in degrees
ANSWER FAST! WILL GIVE BRAINLIST! Which of the following lines will not be shown on a typical phase diagram? A.a line that represents where liquid and solid ar