fuzzylittlellama
fuzzylittlellama fuzzylittlellama
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

You buy 6 oranges for $2.34. How much will it cost you to buy 8 oranges at this price?

Respuesta :

Altana
Altana Altana
  • 12-12-2019

Answer:

$3.12

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 2.34 by 3 that will get you the amount you have to pay for 2 oranges and then add that amount to 2.34

2.34 ÷ 3 = 0.78

2.34 + 0.78 = 3.12

This is your answer I hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is true about coumputer files of financial records
A physics major is working to pay her college tuition by performing in a traveling carnival. She rides a motorcycle inside a hollow, transparent plastic sphere.
jorge is designing a square poster. the poster has an area of 169in^2.what is the length of each side?A.13,-13B.13C.42.25,-42.25D42.25IN NEED OF HELP!​
What is 170 divided by the sum of 25 and 9
how do I solve this quadratic form ?
select the particle or particles that account for more than 99.99% of the mass of atoms other than hydrogen​
The numbers 2,5,8,11... are examples of what?
Using 3.14 for pi, what would be the approximate circumference of a circle with a diameter of 5 feet?
a shopper buys cat food in bags of 3lbs. her cat eats 3/4 lb each week. how many weeks does one bag last?
Organgs work together with other organs in a system true or false