joemama2222 joemama2222
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

54 pounds of juicy gummy bears cost $450 how many pounds of bears can you get for $50

Respuesta :

peytonnicole58
peytonnicole58 peytonnicole58
  • 11-12-2019
6 , it’s ratios. 50x54=2700/450=6
Answer Link
amalmasad565 amalmasad565
  • 11-12-2019
6 because 450 divided 54 is 8.33333333 and then you multiply it 50 and it will give the answer 6
Answer Link

Otras preguntas

Samantha has 3 more than 4 times as many books as Deanna. If Deanna has d books, how many books does Samantha have?
A tennis rocket is on sale for $70. It was Discounted 10%. What was the last original price of the item?
River rock, inc. just paid an annual dividend of $2.80. the company has increased its dividend by 2.5 percent a year for the past ten years and expects to conti
Indy Sport and Hobby's Allowance for Doubtful Accounts had an unadjusted credit balance of $400. The manager estimates that $900 of the Accounts Receivable is u
Determine the radius of a circle with centre (0,0) that passes through (8,15)?
From complete sets of playing cards (32 cards) we pulled out one card. What is the probability of pulling the ace
Josh paid for three books with two $20 bill .He received $1in change each book was the same price .How much did each book cost ?
What Is-0.75-(-2/5)+0.4+(-3/4)
khalil took a train from San Francisco to San Jose, which is a distance of 54 miles. The train took 45 minutes for the trip. What was the average speed of the t
Coach parks car averages 33 miles per gallon of gasoline. How many gallons of gas does he need for the trip? Justify your answer