Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

h/13=13 please help me
Foreign policy is the decisions made that primarily affect a country's __________.
If a driver who is under the age of 21 is stopped by a law enforcement officer and has a blood alcohol level of .02 or greater, driving privilege for the driver
How are invertebrates better? PLZ help ASAP
? What is considered offense when a game is being played?
Can you please answer the question in the attachment?
2x7+10^3+(10+6) I put it in a calculator and I got 1,030 but what I'm trying to figure out is how they got that. Please explain clearly. Thank you!
What part of the tooth bears the force of chewing? A. crown B. enamel C. pulp D. cementum
The sides of a triangle measures 6 inches, 8 inches, and 10 inches. The triangle has one 90° angle. What type of triangle is it?
if you were a scientist developing a drug that would block viral replication, which steps would you block? Explain.