gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

keep the body and soul together .....what figure of speech is contained in the sentence​
Write the expression as an exponent with a base 2 and find its value: 2^4*2
Which contains the particles that are vibrating faster
1 Work out the area of the shape: 3cm 6cm 2cm 2cm
Blood pressure values are often reported to the nearest 5 mmhg (100, 105, 110, etc.). the actual blood pressure values for nine randomly selected individuals ar
If a charge travels through a magnetic field, it experiences a magnetic force and its velocity is perpendicular to the direction of the magnetic field. Answer t
The following data is for the Matt Company for 20X1: Loss on sale of equipment $ 4,000 Purchase of Ithaca Corp. bonds (face value $400,000) 375,000 Procee
At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
On March 25, Osgood Company sold merchandise on account, $4,800 terms n/30. The applicable sales tax percentage is 7%. Journalize the transaction.
Is the "freedom from fear" a concern for both men and women equally?