anaespino297 anaespino297
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3 write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2019

Answer:$18

Step-by-step explanation:

6*3=18

Answer Link
florenciaalexis21 florenciaalexis21
  • 15-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation: you have 6 cans of cat food for 3 dollars

6*3= the amount of cat food you will have

Answer Link

Otras preguntas

x^ 3 + 3 x ^ 2 - 9 x - 27 draw the graph of the first derivative and the second derivative on the same set​
22 hours. ASilas ran 100 m race at a speed of 8 m/s. How long did it take him to com-plete the race?​
Learning Task No. 1: Classify the following cleaning tools according to its use and functions. Choose your answer from the box below. 1. Vacuum Cleaner 6. Floor
First 20 elements which are isotopes?
Vhich type of sequence is shown? Check all that apply. 4, 8, 12, 16, ... The numbers are quickly getting larger, so this is a geometric sequence. The numbers ar
Consider the circuit shown in the figure to find the power delivered to 6 Ohm resistance (in W). Given that Vs= 30 V
Pls help me with this equation
If job applicants do not try to adjust their behavior to show respect for Zappos values, it is an indication that they cannot display what type of adaptability
A patient comes into the hospital with very low blood sugar. The doctor decides to fix the problem with an IV. Which IV solution was MOST LIKELY used on this pa
Can you answer the question in the image below?