fullerdesiree fullerdesiree
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

robert climbed 775 steps in 12 1/2 minutes

Respuesta :

mthaught98524
mthaught98524 mthaught98524
  • 13-11-2019

Answer:

I can help but what is the question?

Step-by-step explanation:

Answer Link
jrod120304
jrod120304 jrod120304
  • 13-11-2019

The sense of "rate" being used is "a quantity, amount, or degree of something measured per unit of something else". This is what is asked in this problem. TO calculate, we divide  the number of steps to the time it takes.

Steps/min = 775/12 1/2 = 62 steps per minute

Answer Link

Otras preguntas

The cost of 3 scarves is $71.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
How are 2 different dogs breeds different from a species ?
Please help, I don’t understand
Mirror stage commonlit answers
Please answer this question please
Question 9 of 10 Find the solutions to x2 = 18. O A. x= +3,12 O B. x= +2,/3 X O C. X = +36 O D. x = +63 Х
A functionf(θ) is periodic if after some periodt, it repeats. In other wordsf(θ t) =f(θ) for allθ. Lettingθbe a real number, isf(θ) =eiθperiodic? (2 points) if
a store is having a clearance special and every item is 20% off what is the sale price of a 230 suit
Control rods are used to slow down the reaction in the reactor core when the core becomes too hot. please select the best answer from the choices provided t f
#9 is highlighted. I really need help