officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

lx + 4l = 7 Solve !!
I need help with this question...
The area of this square is 36 cm2 Work out the circumference of the circle that just fits inside it using circumference = π x diameter
1. Alex and Carmen both sell items at craft fairs. Alex earns $36 for 3 birdhouses, and Carmen earns $75 for 5 scarves. What is the unit rate that each person e
which are physical or human characteristics of place associated with the indus valley civilization
22. In 12 weeks Felipé earns earns $4,500 doing yard work. He earns the same amount each week. Let m stand for the amount earned each week. How much more does F
What can a fertilized egg grow into? A. a heart-shaped plant B. a mature fern
pls help this is also past due!!!! Assignment Directions: Create your own personal training log. Assignment Guidelines: A personal training log is a record of y
please solve and give step by step explanation ​
The value of a certain car after one year was $13,595. The value of the same car after 3 years was $11,095. Find the slope and explain what it means.