ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

Decide if the following main clause would trigger use of the subjunctive mood. creer que
In this excerpt, the author characteristics karims actions to reveal that Karim
Chang knows one side of a triangle is 13cm which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides of this triangle
3 spanish questions plz help meeeee
Which table represents a linear function?
Choose the hyperbole Example:A. I'm so hungry I can eat a whole horse.B. She cried like a baby.C. He's blind as a bat.D. I can't find my leg.
Who were noblemen? 1. Men who were allowed to use the king's land in exchange for loyalty to the king. 2. Men who were at the top of the feudal system. 3. Men
Entropy can only be decreased in a system if?
Sometimes on the job I find it hard to be sympathetic with others
Find the area of the triangle ABC given angle A = 60°, b = 2, and c = √2. √3 √6/2 √6 2 to the power of √6