makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Carlos is walking on a moving walkway. His speed is given by the function C(x) = 3 x 2 + 3x - 4, and the speed of the walkway is W(x) = x 2 - 4x + 7. 20.
what were some of the common occupations,cultural practice and traditions in the south Carolina  colony
Carlos is walking on a moving walkway. His speed is given by the function C(x) = 3 x 2 + 3x - 4, and the speed of the walkway is W(x) = x 2 - 4x + 7. 20.
What is binomial nomenclature ?
which fraction is larger: 1/4 or 2/4
Perform the following calculations. Express the answers with the correct number of significant figures.a) 7 g - 3.5 g - 2.75 g = b) 200.00 kg - 199.0 kg = c) 25
How many outcomes are there if you roll two dice with side sides
Describe an example of a fossil that consists of an entire organism
Gabriella wants to tile a room with an area of 320 square feet. The width of the room is 4/5 its length. What are the length and width of the room?
What are some advantages of using less farm machinery in planting?