Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

In Beowulf, why does Beowulf sail with his chosen companions to Hrothgar’s kingdom?
Which statement is an argument against raising the minimum driving age?
Today, a dominating generation of plants has appeared.
Plz help ~Marley collects golf balls.His neighbor Tucker collects 3 more than twice as many golf balls as Marley
what does frequency describe​
What percent of 32 is 5.6?
what is the area of a triangle base 20ft and the hight of 14ft​
What is the technique used to help groups generate multiple ideas and alternatives for solving problems
A multicellular organism is?
WORTH 30 POINTS! ANSWER ASAP! ALSO WILL GIVE BRAINLIEST! This is a picture of a cube and the net for the cube. What is the surface area of the cube? A) 48 mm² B